Rekreacja na desce z wiosłem

Pływanie na deskach SUP to coraz popularniejsza forma wypoczynku i rekreacji. Skrót SUP pochodzi od słów języka angielskiego stand up paddle, czyli stań i wiosłuj.

Jak zacząć?

Deska SUP jest bardzo łatwa do opanowania nawet przez osoby mało wytrenowane. Odrobina poczucia równowagi, kilkanaście minut prób i już możemy w pełni cieszyć się z uroków tego sportu. Na początek najlepiej wypożyczyć sprzęt. Aby łatwo i przyjemnie rozpocząć naukę, deska musi być szeroka i stabilna. Najlepiej o wyporność i powyżej 200 litrów. Pierwsze kroki należy stawiać na płytkim, słabo zafalowanym akwenie. Wybieramy pompowane deski SUP, które są najbardziej odpowiednie dla początkujących ze względu na mniejsze ryzyko kontuzji po ewentualnej wywrotce. Wiosło powinno mieć możliwość regulacji, a jego długość określamy poprzez dodanie do naszego wzrostu około 20 centymetrów.

Wyposażenie obowiązkowe.

W trosce o własne bezpieczeństwo wodzie zawsze używamy kamizelki asekuracyjnej. Deski SUP ponadto są zazwyczaj wyposażone w zaczep do mocowania specjalnej smyczy, czyli leasha. Po założeniu go na kostkę zapobiega odpłynięciu deski w razie upadku do wody. Rekreacyjne deski SUP posiadają w części dziobowej elastyczne pasy transportowe, w których możemy przewozić niezbędny ekwipunek.

Gdzie pływać?

Na SUP-ie możemy pływać na każdym zbiorniku wodnym. Po rzekach, stawach, jeziorach czy nawet  na morzu. Specjalne deski SUP touring mogą być wykorzystywane także w trakcie wielodniowych spływów rzecznych. Oczywiście na początek naszej przygody z tym sportem zaczynamy od spokojnych wód. W sprzedaży są z reguły dwa rodzaje desek. Pompowane i sztywne. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady. Te pierwsze są łatwe do przechowywania. Po złożeniu mieszczą się w torbie o wymiarach około 60 × 50 cm. Dzięki temu możemy je również bez problemu transportować. Świetnie sprawdzają się jako sprzęt dla całej rodziny. Ich minusem jest przede wszystkim mniejsza sztywność, przez co nie nadają się na każdy akwen.

Z kolei laminatowe deski SUP, przeznaczone głównie dla osób pływających po morskich falach lub ścigających się w regatach. Charakteryzują się doskonałą sztywnością i wytrzymałością. Wadą są rozmiary utrudniające zarówno przechowywanie, jak i transport.