Rodzaje sportów wodnych

Wśród dyscyplin sportowych bardzo istotną grupę stanowią te uprawiane w wodzie. Mamy obecnie podział ze względu na terytorium – w wodzie, pod wodą oraz na jej powierzchni. Sporty wodne postrzega się też przez pryzmat rodzaju akwenu. Część z nich odbywa się w rzekach lub na jeziorach, inne na morzach lub oceanach, a jeszcze inne na basenie.

Sporty wodne – w wodzie

Mówiąc o sportach wodnych, warto rozpocząć od tego najbardziej powszechnego – pływania. Dla wielu osób jest to istotna aktywność fizyczna. Regularne pływanie wpływa mocno na sylwetkę, a także zmniejsza ryzyko chorób stawów, czy kręgosłupa. Jest to bardzo dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów – oczywiście pod warunkiem, że zostanie ustalony jasny harmonogram. Pływanie dzieli się na style – motylkowy, zmienny, grzbietowy, klasyczny – tzw. żabka, oraz dowolny – tzw. kraul. Zawody mogą odbywać się zarówno na basenach 50-, jak i 25-metrowych. Dawniej rywalizowano na otwartych akwenach, dzisiaj najważniejsze turnieje dzieją się wewnątrz. Pływanie to także jeden z elementów triathlonu oraz pięcioboju nowoczesnego. Do sportów wodnych uprawianych w wodzie należą także bardzo efektywne dyscypliny – skoki do wody oraz pływanie synchroniczne, czy drużynowe rozgrywki – piłka wodna. 

Sporty wodne – uprawianie pod wodą

Jeśli chodzi zaś o sporty wodne uprawiane pod wodą, to wiele osób w pierwszej kolejności myśli o nurkowaniu. Jest to wymagająca dyscyplina – trzeba posiadać bowiem odpowiednie uprawnienia i sprzęt, dzięki któremu będzie się bezpiecznym przy zejściu na odpowiednio niski pułap. Ciekawymi dyscyplinami są sporty drużynowe – hokej oraz rugby podwodne

Sporty wodne uprawiane na powierzchni

Największą grupę stanowią jednak sporty wodne uprawiane na powierzchni. Zalicza się do tej kategorii dyscypliny z udziałem jednostek pływających. Są wśród nich kajakarstwo, wioślarstwo, czy żeglarstwo – dyscypliny olimpijskie, które z kolei dzielą się ze względu na ilość osób w załodze lub dystans. Atrakcyjną formą spędzania rozrywki w górach jest np. rafting kojarzony z efektownymi spływami po rzekach. Dla zwolenników innych ekstremalnych przeżyć dedykowane są kitesurfing, sporty motorowodne, czy też narciarstwo wodne.