Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

W dzisiejszych czasach bardzo często słyszymy o chorobach cywilizacyjnych, które dotykają coraz większą grupę osób. Trudno się temu dziwić, gdyż wielu ludzi prowadzi tryb życia, który nie wpływa korzystnie na zdrowie. Przetworzona żywotność, mała aktywność fizyczna i nadmiar stresu to czynniki, które mogą wpływać na występowanie otyłości i nadwagi oraz regularnie obniżonego samopoczucia, a nawet depresji. Co zatem zrobić, aby uniknąć takich dolegliwości? Czy zdrowy tryb życia naprawdę wymaga od nas wielu wyrzeczeń?

Prawidłowa dieta – co jeść i czego unikać?

Zdrowa dieta charakteryzuje się regularnością spożywania posiłków, które wykonane są z wysokiej jakości składników. Tym, czego należy bezwzględnie unikać, jest jedzenie typu fast food, nadmiar cukru oraz tłuste, obciążające wątrobę dania. Warto mieć świadomość, że niezdrowa dieta może negatywnie wpływać na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci, a także powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Czego nie powinno zabraknąć w zdrowym jadłospisie? Orzechy są bogatym źródłem witamin z grupy B, które wspierają nasz układ nerwowy. Są one zdecydowanie lepszą przekąską niż słodkie ciasteczka lub chipsy. W diecie osoby, która prowadzi zdrowy tryb życia, nie powinno zabraknąć dużej ilości warzyw, które zawierają witaminy i minerały, niezbędne dla naszego organizmu. Świeże soki warzywno-owocowe to napój, który doda nam mnóstwo energii i dodatkowo wspaniale smakuje. Białe pieczywo lepiej zastąpić pełnoziarnistym. Warto również zrezygnować ze słodzenia kawy i herbaty.

W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli dlaczego wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na psychikę

W trakcie podejmowania aktywności fizycznej ludzki organizm wydziela endorfiny, które są hormonami szczęścia. Uprawianie sportu to nie tylko idealny sposób na pozbycie się nadprogramowych kilogramów, ale także ogromna korzyść dla naszego zdrowia psychicznego. Dlatego warto znaleźć czas na sport i regularnie go uprawiać. Jazda rowerem czy intensywne spacery sprawią, że dotlenimy organizm i pobudzimy do pracy różne grupy mięśni. Dzięki temu będziemy cieszyć się smuklejszą sylwetką i jędrniejszym ciałem. To na pewno korzystnie wpłynie na zarówno na naszą samoocenę, a także poprawi wydolność całego organizmu.